project management zarządzanie projektem

Kierowanie projektem

Nie wiem czy wiedzieliście, że angielskie słowo „manage” łączy się z francuskim „manege”, co ma ścisły związek z trenowaniem koni, a jeszcze wcześniejsze powiązania są z włoskim „maneggiare”, co oznacza radzenie sobie i tak dochodzimy do łacińskiego pierwowzoru „manus”, który po prostu oznacza rękę. I tu powstaje pytanie: to tak właściwie czym jest ten cały project management?

Celowo użyłam anglojęzycznej nomenklatury, bo jak się tak dobrze zastanowić, to angielska nazwa określa nieco inny charakter tego zawodu niż jego polska nazwa i nie jest jasne czy projektem kierujemy, czy nim zarządzamy?

Kierowanie i zarządzanie są często używane w języku polskim zamiennie, chociaż tak naprawdę kierowanie jest tylko jedną z funkcji zarządzania i odnosi się do wpływania na czyjeś zachowania czy decyzje, zaś zarządzanie obejmuje swoim zakresem poza kierowaniem, również planowanie, organizowanie, koordynowanie i kontrolowanie. Obejmuje również podejmowanie decyzji, analizowanie problemów i poszukiwanie rozwiązań. Wynika z tego, że zarządzanie projektem to coś więcej niż kierowanie nim, dlatego zostańmy przy angielskiej nazwie i przyjrzyjmy się roli Project Managera.

Kim jest Project Manager?

Project Manager jest jak mama.

Jest jak Tommy Lee Jones w „Ściganym”, nieustępliwy, wytrwale dążący do celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *